Po krátké prohlídce městečka jsem se vydali k zámku a na prohlídku parku, kde je obora s daňky. Více o historii zámku najdete zde:
Historie
1253 zde sídlili Johanité a od roku 1391 páni z Rožmitálu. Tehdy také prošel hrad první významnou přestavbou. Za Zdeňka z Rožmitálu († 1398) byl starý dvorec vyjma románské kaple zbourán a na jeho místě postaven kamenný palác s monumentální hranolovou věží v čele. Hrad byl obehnán kamennou zdí, vodním příkopem a hliněným valem. Přestavbu dokončil Zdeňkův syn Jan.
Nejvýznamnější doba hradu nastala v 15. století. Tehdy jej vlastnil královský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu, jenž si zde vybudoval reprezentativní sídlo. Přestavbu paláce, hradní zdi a vodního příkopu vedl Benedikt Ried z Piestingu zvaný též Benedikt Rejt z Pístova. pro Zdeňka Lva z Rožmitálu, pro něhož byla vyzdobena také Zelená světnice, jeden z prvních světských interiérů s nástěnnou malbou ve stylu renesančního umění. Po smrti Zdeňka Lva roku 1535 přešel hrad roku 1541 do majetku rodu Šternberků. Ti jej roku 1579 prodali Janu z Rozdražova, který pocházel z Polska. Jeho syn Václav vystavěl na severní straně nový renesanční palác.
V roce 1695 hrad získal rod uherských hrabat Serényiů, za jejichž vlády zámek vyhořel. To si vyžádalo značné opravy, k nimž došlo v letech 1763–1767. Serényiové podpořili také vznik dalších staveb v Blatné i okolí. V roce 1798 koupil Blatnou baron Karel Hildprandt. Hildprandtové zámek vlastnili až do konfiskace v letech 1948–1952. Za nich došlo k úpravě obory na anglický park, byla zbourána románská kaple a některé další budovy a přestavěny některé paláce. K poslední větší úpravě došlo za Roberta Hildprandta v letech 1850–1856, kdy byl zámek pod vedením architekta Bernarda Grubera regotizován.
Po roce 1989 se Kornelie Hildprandtová a její dcery Josefina a Jana, každá se svým synem, vrátily zpět z emigrace do vlasti a po restituci v roce 1992 pokračují dále v rozsáhlé v rekonstrukci zámku.
Pověst
Vypráví se, že v zámku byla schovaná zlatá kvočna s dvanácti zlatými kuřaty, které hlídá černý mouřenín. Jeden písař tak dlouho pátral po pokladu, až v hodovní síni nepoužívaného paláce objevil nástěnnou malbu zobrazující průvod templářů s mouřenínem, který jim svítil lucernou. jak už to bývá, písař poklad odnesl a v Blatné se už více neukázal.
Zámecký park
Své jméno získal hrad a po něm i osada, jež při něm vznikala, od bažin, uprostřed kterých byl hrad postaven. První písemná zmínka o "blatném hradě" pochází z roku 1235. Z původního hradu se dodnes dochovaly pouze zbytky románské kaple ze 13. století, které byly vykopány při průzkumu v roce 1926. Zámecké nádvoří je spojeno s parkem a rozsáhlou oborou, která v 17. století patřila k největším v Čechách a chovala se v ní i dravá zvěř. Zachovaly se zde stoleté duby o nichž se vypráví, že pod nimi za mladých let sedávala Johana z Rožmitálu. František Hildprandt nechal oboru upravit, aby připomínala anglické parky. Upravena ovšem byla jen přední část, ta zadní byla ponechána v původním stavu. V roce 1815 v období napoleonských válek, nechal František Hildprandt zaměstnat místní obyvatele stavbou umělé jeskyně, aby jim v období nedostatku zajistil obživu. V tehdejším parku se nacházela také Oranžérie, myslivna nebo švýcarský dům. Tyto stavby už tu dnes nenajdeme. V současné době na zámecký park navazuje obora se stádem daňků skvrnitých. Areál obory s rybníkem Naděje a přilehlým pravým břehem říčky Lomnice je chráněný jako přírodní památka.
Daňci žebrali o dobroty. Mnozí lidé jim dávali mrkev i jablka, aby si je děti mohly pohladit.
Takto vybarveného páva jsem tady viděla poprvé.
Cestou zpět do Netolic jsme se ještě zastavili v Písku. To už bude v dalším příspěvku.
Jaruško, moc pěkná návštěva Blatné, byla jsem tam mockrát, ale jen v parku, v zámku zatím ne. Ráda jsem se na tvé snímky podívala, jako bych tam byla s vámi. Jiřina z N.
OdpovědětVymazatJiřinko, já jsem také do zámku nešla, proč, jsem Ti už říkala a Pavel také nechtěl čekat, protože nás dojel zájezd, který byl na zámku Kratochvíle, tak že na prohlídku bylo okamžitě plno.... Tak jsme se šli projít do parku. Přeji Ti hezké říjnové dny.
VymazatPoslení roky už nerada chodím ve velkém chumlu po zámku, raději v parku či zahradě.
VymazatVýjimku jsem udělala nedávno na Slovensku. Pa Jaruško. Jiřina z N.
Jiřinko já to mám podobně. Uzavřené prostory a mnohdy se lidi ani neumí chovat a to mi dost vadí, tak že se prohlídky vzdávám. Historii si můžu přečíst doma a mnohdy se najdou i fotografie interiérů...
VymazatJaruško, skvostný výlet. Hned bych se někam rozjela, ale samotné se mi nechce a můj cestovatelský parťák musí chodit do práce. Blatná je pěkné město a má co nabídnout. Moc se mi líbí obora.
OdpovědětVymazatMaruško, my jsme byli na jihu Čech jen čtyři dny ( tři noci na ubytování ) a to se toho moc nestihne. Ono když se jede autem, tak se toho stihne víc. Jinak bychom se tam také nedostali, protože vlaková spojení od nás jsou stále horší a horší...Měj se moc hezky a děkuji za komentář.
VymazatJaruško, krásná místa jsi navštívila. V Blatné jsem byla před pár lety a největší zážitek má z krmení daňků. I zámek Kratochvíle jsem navštívila, ale tenkrát nebyl tak hezky opravený.
OdpovědětVymazatJari, hodně lidí tam mělo s sebou mrkev nebo jablíčka a krmili daňky. Děti si je hladily. Moc děkuji za komentář a přeji Ti krásné babí léto.
VymazatAno, pěkně jsem si zavzpomínala na naši dovolenou, díky za připomenutí.
OdpovědětVymazatMoc děkuji a přeji krásné babí léto.
VymazatDíky za krásnou fotoreportáž.
OdpovědětVymazatZdravím z krátké dovči)))
Eva http://es-ideas.blogspot.com/
Evi, také to byla krátká dovča se synem autem, ale užili jsme si ji perfektně. jinak můžeme cestovat jen veřejnou dopravou a to je mnohdy opravdu adrenalin.
VymazatJáro, ráda jsem se prostřednictvím tvých krásných fotek vrátila o 20 let zpátky, kdy jsme v Blatné byli.
OdpovědětVymazatMěj se fajn
Stáňo moc děkuji a přeji Ti krásné dny.
VymazatJáro, nás loňská procházka parkem naprosto nadchla. Zvěř tam je zvyklá na lidi i psy, Aaron (i když jsme ho drželi v uctivé vzdálenosti) byl celý překvapený, že před ním nic neprchá :o)
OdpovědětVymazatDěkuji za krásné fotky a přeji příjemný den. Helena
Helenko ten park je opravdu za všechny prohlídky. Je úžasné, jak jsou daňkové klidní a zvyklí a lidé je tam krmili mrkví a jablíčky a děti si je mohly pohladit. Jen tam byl upozornění, že jsou v říji, aby byli návštěvníci opatrnější.
VymazatLezarts
OdpovědětVymazatPark stejně kouzelný, jako zámek!
Renatko moc děkuji.
VymazatJáro, krásné místo, zámek i park za návštěvu určitě stojí. Nebyla jsem tam, tak moc děkuji za parádní fotky. Měj se hezky, pá 😉😀
OdpovědětVymazatEvi je tam krásně Děkuji a přeji Ti krásné dny.
VymazatBlatnou také znám skvěle, s Janou Hildprandtovou se znám osobně, znala jsem i Josefínu a jejího syn Josefa a maminku Kornelii- Od 23 let až do důchodu jsem pracovala na zámku jejího stýce Karla hildpranda. V roce 2019 jsem jí předávala album její rodiny a rodiny Arnoldů ♥
OdpovědětVymazatKvětuško, to se máš. Děkuji za zajímavé sdělení. Tvůj komentář jsem četla i manželovi. Zámek je krásný a obora také. Měj se moc pěkně.
VymazatParádní Fotečky, Blatná je krásná ⚛ ღ ♥
OdpovědětVymazatLeni moc děkuji.
VymazatSuper výlet, překrásné fotky ♥
OdpovědětVymazatDanuško moc děkuji.
VymazatHmm...nemám slov Jaruško, opět musím napsat wáu to se povedlo jaké máš úžasné záběry a čisté fotografie hlavně ten park tam musí být zážitek. Děkuji za tu krásu opravdu jsem se pokochala.
OdpovědětVymazat