POKUD JSTE VLOŽILI KOMENTÁŘ A NEZOBRAZIL SE, TAK MOŽNÁ SPADL DO SPAMU. KOMENTÁŘE PRAVIDELNĚ KONTROLUJI A POKUD TAM TAKOVÝ NAJDU, TAK JEJ HNED ZVEŘEJNÍM. DĚKUJI A PŘEJI KRÁSNÉ DNY.

27 července, 2021

Skřítkové ve Šluknovském výběžku

Tak trochu jiný pohled na České nizozemí (malé "n" je správně). Pohled očima člověka, který tu žije a vnímá především přírodu a snaží se tolerovat tvory, kteří ji obývají, lidi v to počítaje.

No, a protože strašidla byla zpupnými lidmi odsunuta do pohádek a označena za výmysl, protože většina knih o nich je zesměšňuje, rozhodl jsem se, že to napravím a připravím seriózní pojednání o fenoménu ryze středoevropském s přesahem do některých východních slovanských zemí.

Nechci zdržovat, je to na dlouho, ale všimněte si, že třeba angličtina vůbec slovo strašidlo nezná, to jsou samá monstra, duchové, přízraky, přeludy. Takový vodník, bludička nebo dokonce hejkal, to je prostě kryptofauna obývající jen naše kraje.

Některá strašidla jsou dokonce úplně česká, jinde se nevyskytující – třeba hodný čert. A tak se s vámi tu a tam podělím o pokrok ve svém bádání. Pojďme začít něčím méně známým… třeba KVERXY. Kverxové jsou pramenní skřítci. Rodí se ze studánek. Obývají území od Žitavy, Grosschönau a Seifhennersdorfu přes Varnsdorf a Rumburk až ke Šluknovu.

Kverxové se oblékají do hábitů s kapucemi, které jsou utkané z mlhy. Pokud chtějí, jejich tělo, nebo jeho část, se v mlze rozplyne a oni jsou lidským okem neviditelní. Vyfotografovat kverxe se nepodaří často, mně se to ale povedlo především díky tomu, že na bukovém kmeni odpočívající kverx nepovažoval za nutné zneviditelnit se celý, a tak zůstaly dobře viditelné jeho nohy a část hlavy. Kverxové jsou velcí chodci. Na to, jak malí jsou, nachodí za den i desítky kilometrů. Jejich podsadité nohy s obrovskými nehty je k tomu přímo předurčují. Pokud se ale mají přesouvat na ještě větší vzdálenosti, jezdí na vozících tažených lasičkami. Na nich také často odvážejí svůj lup. Troufají si totiž – zvláště o sychravých a mlžných dnech – na samoty i do vesnic, kde kradou lidem potraviny, především chleba, který milují. S jedinou výjimkou – nesnášejí kmín, ten jim působí nesnesitelné bolesti. Proto se také v Českém nizozemí začal kmín do chleba přidávat. Dokážou být i nečekaně štědří, protože dobře vědí o pokladech ukrytých za celá staletí ve skalách, lesích a především u potůčků a studánek. Většinou neškodí, ale mají-li popudlivou náladu, je možné je zahnat zvonkem. Kovové zvonění kverxy přivádí do hlubokého smutku a melancholie, takže před ním prchají. V dobách dřívějších je k šílenství přiváděly kostelní zvony, jejich vyzvánění přečkávali ponořeni co nejhlouběji pod vodou. Dnes už vyzvání málokterý kostel, a tak se kverxům daří rok od roku lépe a jejich počet ve zdejších lesích stoupá. 

Článek je převzatý ze stránek facebooku.
 Autorem je pan Rostislav Křivánek,
 který mi dal laskavé svolení k uložení článku na můj blog.

4

26 července, 2021

Bezděz

 23. července 2021

Výlet č. 14

Cílem našeho dalšího výletu byl tentokrát hrad Bezděz, kde jsme byli naposledy v červenci roku 2014. Od té doby se mnoho změnilo a tak jsme se rozhodli po letech znovu hrad navštívit. Myslím, že rozepisovat tu obsáhlou historii hradu je docela zbytečné a pokud si ji chcete připomenout, tak zde je odkaz:  

https://www.hrad-bezdez.cz/cs

My jsme vyrazili vlakem do stanice Bezděz, která je u obce Hlínoviště a ke hradu se vydali pěšky.

22 července, 2021

Ploskovice

 20 července 2021

Výlet č. 13

Naše další cesta vedla po letech k zámku v Ploskovicích.

20 července, 2021

Co se děje v louce - brouci a kobylky

 Do dalšího příspěvku jsem přidala fotografie brouků a kobylek.

Toto je nějaký druh střevlíka. Nevím to přesně. Asi hrbáč osenní. Je to jen tip.
Pestřenka psaná
Kobylka zelená


Saranče

Pestřenka psaná

Mravenci likvidují mšice.


Tesařík
Slunečko sedmitečné také likviduje mšice.


Vřetenuška čičorková. i když to tak nevypadá řadí se mezi motýly.

Okáč luční a číhající pavouk
Nosatec
Pernatuška trnková. jedná a druh drobného motýla






19 července, 2021

Co se děje v louce - motýli

 Fotografie mám již pořízené před několika dny, ale neměla jsem čas je dříve probrat a vložit na blog. Přednost měly fotografie z výletů a tyto jsem stále odsouvala dozadu s tím, že je na ně dost času...

Dnes vám představím pár pohledů na květinky i živočichy v louce ještě před těmi strašnými dešti.


Okáč jílkový
Babočka bílé C

Okáč luční
 
Okáč prosíčkový

Okáč bojínkový

Okáč prosíčkový
Soumračník metlicový




Okáč luční
Soumračník slézový
Okáč bojínkový v letu
Okáč prosíčkový
Bělásek zelný
 
Ve městě na chodníku nafocena babočka bílé L. Je o dost větší než babočka bílé C.

Soumračník slézový
Vřetenuška kozincová


Pernatuška trnková

Modrásek jehlicový
 
Babočka bodláková
Soumračník jahodníkový
A toto je můj letošní nejlepší úlovek na hradě Kumburk - Otakárek fenyklový.

Pernatuška trnková
Pernatuška (asi  škardová nebo vratičová).