POKUD JSTE VLOŽILI KOMENTÁŘ A NEZOBRAZIL SE, TAK MOŽNÁ SPADL DO SPAMU. KOMENTÁŘE PRAVIDELNĚ KONTROLUJI A POKUD TAM TAKOVÝ NAJDU, TAK JEJ HNED ZVEŘEJNÍM. DĚKUJI A PŘEJI KRÁSNÉ DNY.

03 února, 2025

Lipová u Šluknova - zámek

 Barokní zámek v obci Lipová u Šluknova byl vystavěn ve 30. letech 18. století. Od té doby nebyl až na malé úpravy, přestavován. Po letech chátrání je však výrazně poničený, barokní střechy a krovy propadlé. Jeho majitelem je občanské sdružení Via Tempora Nova, které usiluje o jeho záchranu. Náklady na opravy se budou pohybovat v řádu stovek milionů korun.

Zámek je chráněn jako kulturní památka, je však zároveň veden na seznamu ohrožených nemovitých památek. Více o historii zámku a fotografie z léta 2022 se dočtete zde na mém blogu. Stačí do vyhledávání zadat Lipová u Šluknova nebo se podívat příspěvek ze  17. června 2022. 

02 února, 2025

Křížová cesta Jáchym

 Obnovená křížová cesta v Lobendavě  se nachází na vrchu Jáchym (475 m n. m.),  ve Šluknovském výběžku přibližně dva kilometry od obce Lobendava. Vede okolo kaple svatého Jáchyma a je chráněna jako nemovitá kulturní památka České republiky.

Uvádí se, že tato křížová cesta byla ve Šluknovském výběžku postavena jako čtrnáctá v pořadí. Měla vzniknout kolem roku 1914 okolo kaple svatého Jáchyma na vrcholu kopce Jáchym ( Joachimsberg). Patrně se jedná o omyl, protože jak křížová cesta, tak původní svatojáchymská kaple jsou zachyceny na mapě stabilního katastru a musely vzniknout již před rokem 1843. Cestu tvořilo 13 sloupků zastavení v historizujícím slohu, kaple Božího hrobu a kaple Kalvárie.

Patnácký sloupek zastavení obsahoval neznámý výjev, pravděpodobně modlitbu v Getsemanské zahradě. K devastaci křížové cesty došlo postupně od 60. let 20. století. Její vlastník - Lesy ČR - ji nechal v letech 2016 - 2017 obnovit. Bylo vytvořeno třináct nových pískovcových zastavení, malbu výjevů provedl malíř a grafik Dmitrij Pljonkin. Lesy ČR též obnovily kapli Ukřižování, ovšem vznikla z ní kaple Božího hrobu. Z původní kaple Božího hrobu se dochovaly jen základy, které byly zakonzervovány a vzniklo z nich lapidárium dochovaných zastavení původní křížové cesty. Dne 26. května 2018 byla obnovená křížová cesta požehnána litoměřickým generálním vikářem Martinem Davídkem.

Podle pověsti byla kaple postavena na místě, kde bydlel poustevník Jáchym. Původní dřevěná stavba pocházela nejpozději z druhé poloviny 18. století. Po požáru roku 1914 vyrostla na místě nová secesní kaple obdélného půdorysu s apsidou. V průčelí je zobrazen svatý Jáchym. Stavba byla po druhé světové válce vykradena a poškozena.

01 února, 2025

Jáchym

 Na úpatí vrchu Jáchym stávalo ojedinělé místo meditace. Sedm zastavení zobrazovalo Sedm bolestí Panny Marie (např. Panna Maria utíká s Ježíškem do Egypta a Panna Maria je přítomna ukřižování a smrti Ježíše). Zastavení měla patrně podobu obrazů malovaných na dřevě a připevněných na sloupky. Původně se dochovala jen torza sedmi žulových laviček.

Teď jsou tu nově vytvořená zastavení, která sem byla umístěna nedávno. Zastavení zhotovili bratři Bodorovi  z Lipové a  v červenci 2024 byla slavnostně  vysvěcena  arciděkanem Procházkou. Obdivujeme krásu a dokonalé prostorové  provedení. Úžasná řezbářská práce. 

Díky za tuto nádheru. 

I.) Simeonova předpověď o Ježíši