POKUD JSTE VLOŽILI KOMENTÁŘ A NEZOBRAZIL SE, TAK MOŽNÁ SPADL DO SPAMU. KOMENTÁŘE PRAVIDELNĚ KONTROLUJI A POKUD TAM TAKOVÝ NAJDU, TAK JEJ HNED ZVEŘEJNÍM. DĚKUJI A PŘEJI KRÁSNÉ DNY.

23 března, 2024

Děčín - Pastýřská stěna

 V Děčíně ještě nezačala turistická sezona, zámecké zahrady jsou zavřené. Letos nebude přístupná ani Dlouhá jízda a Růžová zahrada kvůli probíhajících velkým opravám, kdy se vzhled Růžové zahrady má vrátit do úplně původního stavu včetně rozmístění růží.

Více najdete zde: 

https://duchjara1.blogspot.com/2024/03/rekonstrukce-ruzove-zahrady-u-zamku-v.html

Vyšlápla jsem si ten pořádný kopec a dorazila k zoolgické zahradě. Jen že tam se nahrnuly asi dvě třídy německých dětí a já jsem toužila po klidu, to abych zklidnila své rozčarování  z nevydařeného jednání.  Vzdala jsem to a šla lesíkem k  zámečku Nebíčko, odkud jsou hezké a uklidňující výhledy na Labe a zámek. Byl tam klid, protože zatím ani Ferraty nejsou v provozu.

22 března, 2024

Rekonstrukce Růžové zahrady u zámku v Děčíně



 Růžová, kdysi Lóžová, zahrada byla založena na konci 17. století během velké barokní přestavby děčínského zámku za hraběte Maxmiliána Thuna. Je jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku. V letech 2023-25 zde probíhá rekonstrukce.

Rekonstrukce Růžové zahrady

O konce léta 2023 probíhá na zámku v Děčíně rekonstrukce Růžové zahrady, která potrvá až do konce roku 2025. Do té doby bude návštěvníkům uzavřena a nebudou zde probíhat žádné kulturní akce, ani svatební obřady. Po dobu výstavby je přerušena také adopce růží. Zevrubnou opravou projde také 292 metrů dlouhá přístupová zámecká cesta – Dlouhá jízda.


Poslední rekonstrukce proběhla v 60. letech minulého století. Zahrada je v neutěšeném stavu, uvolněné kuželky balustrády hrozí pádem, některé prvky zcela chybějí. V salla terreně jsou poškozené vnitřní i venkovní omítky, nevyhovující je i elektroinstalace. Revitalizace zahradě navrátí její barokní thunovskou podobu – nebude terasovitá, ale částečně bezbariérová, jak tomu bylo dříve. Dojde také ke změně výsadby, zahradníci do nových záhonů vysadí růže v ornamentových vzorech. Zpřístupněny budou také dva bastiony, tedy části vystupující mimo samotnou hradbu, kde vzniknou romantická zákoutí s výhledem do Křížové ulice, zahradu doplní fontány nebo pítka.

O Růžové zahradě

Původně byl její prostor vyzdoben množstvím soch, kanálky s tekoucí vodou a fontánami. Velká část této výzdoby byla bohužel zničena na počátku 19. století během opevňování zámku v rámci tehdy probíhajících napoleonských válek. V následujících desetiletích zahrada víceméně přežívala ve stínu velkorysých podniků na Jižních zahradách, které tehdy ke slávě a rozkvětu přivedl zahradník Franz Josst st. Sláva Lóžové zahrádky se znovu povznesla až roku 1881, kdy zde Franz Josst ml. zřídil věhlasné rosárium.


Podobně jako na Jižních zahradách se podařilo spojit dva důležité komponenty – zájem majitele a jeho ochotu investovat s vysokou odborností zahradníka. Děčínské rosárium se díky tomu brzy stalo proslulým po celé monarchii. Podle zprávy vlastivědce F. Fockeho mělo v zahradě růst až 2000 druhů růží. Tento údaj zřejmě vznikl nedorozuměním, neboť Josst nepěstoval růže jen v někdejší Lóžové zahrádce, ale také na jižních terasách a především v areálu dnes zaniklého hospodářského dvora Gomplitz. Podle plánu z roku 1887 přímo v Růžové zahradě kvetlo celkem 87 druhů růží, mezi nimi například i jedna pojmenovaná pro hraběti Fridrichu Thunovi. Stejně jako v případě jižních teras pohasla největší sláva děčínského rosária po smrtí zahradníka Franze Jossta ml. roku 1905.


S pěstováním růží na zámku se nicméně nepřestalo a to dokonce ani po jeho prodeji. Dvě třetiny výsadby si sice odvezli Thunové, nicméně zbylou část vojáci udržovali ještě během 2. světové války. Po roce 1945 ovšem veškerá péče o zámecký areál končí. Fotografie z poválečného období zachycují zahradu zarostlou plevelem a neudržovanou. Až na přelomu 50. a 60. let inicioval její obnovu a zpřístupnění architekt Studničný. Nešlo však o jednoduchý a přímočarý proces, nýbrž o snahu přímo sysifovskou. Obnova se několikrát zadrhla a již dosažený pokrok přišel vniveč. Nakonec se ji přece jen podařilo zrealizovat a Studničného úpravy určují vzhled zahrady dodnes.


Přestože na počet pěstovaných druhů je dnes Růžová zahrada citelně chudší než na konci 19. století, stále patří mezi návštěvnicky nejatraktivnější části děčínského zámku.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/ruzova-zahrada-na-zamku-v-decine

Děčín - letos poprvé...

 13. března 2024

     Den, kdy jsem se vydala do Děčína a po telefonické domluvě v Grand Optical mi měli proměřit zrak a případně udělat brýle. Když jsem tam dorazila, a tak mi jiná prodavačka řekla, že o ničem neví a že mě nevezme, že má plno ( nikoho jsem tam neviděla) a že se musím objednat a to bude nejdříve za měsíc. Tak jsem znechucena bloudila obchodním centrem a občas tam nakoukla a pořád tam nikdo nebyl. Spíš mám pocit, že se paní nebo slečně prodavačce do měření nechtělo, zvláště když nabízejí slevy v procentech podle toho., kolik je vám let a přes 70% by už asi pro ně bylo moc ztrátové, proto asi ta výmluva.?

        No nevadí. když už jsem tu tak si udělám malý výletík, než se budu muset vracet domů. Vydala jsem se tedy nejdříve na prohlídku výstavy moderního umění a pak pokračovala dál...Cestou k Obchodnímu centru Pivovar jsem přecházela Jílovský potok                                             

19 března, 2024

Ke čtyřem rybníkům

11. března 2024
Byl docela příjemný den a já jsem se vydala na odpolední asi 
desetikilometrovou procházku po okolí města. Mám ráda vodní plochy a tak jsem se vydala na procházku k rybníkům. 
Jako první byl rybník Cihelna v Antonínově údolí. 
Je to jeden z nejhezčích a fotogenických rybníků.

09 března, 2024

Výlet do Šluknova.

 8. března 2024

Po delším čase jsem si vyrazila na samostaný výlet a to do sousedního Šluknova. 

V plánu jsem měla návštěvu a prohlídku zámku i když jsem tam už byla několikrát a pokud to stihnu, tak se podívám na opravenou Křížovou cestu v Království. Vlak k nám odtud jezdí každé dvě hodiny a autobus po hodině a tak jsem doufala, že se stačím brzy vrátit domů. 

05 března, 2024

Ještě únorová...pokračování

21. února 2024 - pokračování.
Dnes přidávám další fotografie z toho nádherného slunečného dne, kdy jsem si procházku opravdu užívala. Došla jsem do části Rumburku 3.- Dolních Křečan a vydala se do uliček, kterými jsme hodně dlouho neprocházela a vlastně je ani  neznám. 
Na fotografii v pozadí  jsou budovy bývalého Bytexu, dnes je tam  firma Wakos. s.r.o.

02 března, 2024

Procházka ještě z února.

 21. února 2024... 

...slunečné odpoledne. Postarala jsem se o manžela a připravila vše co potřebuje a mohla jsem na dvě až tři hodiny vyrazit ven na procházku.

01 března, 2024

Kyjovské údolí, část třetí.

 Konečně jsme se dostali ze zničeného lesa na přijatelnou cestu
a došli jsme ke kapli Svaté Anny.
*****
Kaplička byla postavena jako hrázděná stavba kolem poloviny 19. století a později zakryta prkny. I když byla zasvěcena matce Panny Marie, říkali jí místní lidé " Kapelle beim Weißen Josef"  snad podle jejího zakladatele. Nákres kaple se objevuje teprve kolem roku 1901 na turistické mapě Brtníků a okolí. 
O kapli se starali obyvatelé vlčihorského domu č. p. 80. Dlouhá léta o ni pečoval pan Novák. Udělal novou střechu, provedl další opravy a díky jemu zůstala kaplička zachována. Před rekonstrukcí se ujal kaple pan Hájek z Kyjova. 
Zásadní rekonstrukci, která zabránila zániku kaple, zajistil v letech 2016 - 2017 Klub českých turistů z Krásné Lípy. Práce provedl pan Petr Zámiš z Děčína s řadou dobrovolníků. Pan Josef Papoušek z Chřibské položil novou střechu.