Ven jsem se nedostala, ale pohledy z oken byly docela zajímavé. Počasí se často měnilo.
26 února, 2023
24 února, 2023
Únorové překvapení.
Čtvrtek, 23. února 2023
Byl docela příjemný den, který voněl jarem a s Hankou ze sousedství, jsme se vydaly na procházku pod Dymník.
21 února, 2023
Racek, Tůň a cesta domů...
Z nedělní procházky - část druhá.
Došla jsem k rybníku Racek. Obloha se začínala zatahovat velkým, tmavým mrakem. Sluníčko se občas snažilo vykouknout, ale ne vždy se mu to podařilo.
20 února, 2023
Nedělní procházka, část první.
Máme tu po polovině února a venkovní teploty se pohybují nad nulou. Po deštivých dnech mě sluníčko vytáhlo na odpolední procházku a kam jinam, než do luk a k rybníkům.
18 února, 2023
Dostala jsem krásný dárek
17 února, 2023
Jaro se blíží
Jaro se nám pomalu blíží a na louce i na záhonku před domem se objevují první kvítka.
12 února, 2023
Bismarckturm
To, že Rumburk leží na hranicích s Německem není potřeba uvádět. Když je hezké počasí, tak se dá dojít až do sousedních obcí. Jednu takovou procházku jsem si udělala
3. září 2020. Na původním blogu jsem fotografie měla ,ale tady je uložené nemám a tak je sem přidávám. V tomto pochmurném počasí, jistě přijdou vhod vzpomínky na letní den.
11 února, 2023
Brtnické ledopády
Zima nám před pár lety dopřála přece jen víc sněhu a mrazivých, ale slunečných dní.
S rodinou jsme se vydali k Brtnickým ledopádům. Fotografie jsou vybrány z minulých let. Už dva roky za sebou jsme tam nebyli, protože nebyly ani ledopády.
Zaniklá obec Fukov
Až do konce 18. století pohřbívali fukovští občané své nebožtíky ve Šluknově. V roce 1788 došlo v těsné blízkosti nově postaveného kostela sv. Václava ke zřízení hřbitova. O téměř sto let později roku 1881 byla v prostoru při ohradní zdi nové části hřbitova založena křížová cesta, která navazovala na kostel a tvořilo ji 14 sloupků zastavení. O další tři roky později areál fukovského hřbitova zkrášlila i Getsemanská zahrada s pískovcovými sochami apoštolů, anděla a Krista. Peníze na výstavbu křížové cesty vyly získány prodejem hrobových míst. Zájemci si mohli vybrat, zda zaplatí hrobové místo se zastavením křížové cesty nebo bez něj. Nedílnou součástí hřbitova bylo také lipové stromořadí, které také bylo pravidelně udržováno řezem na hlavu.
Osudným se stalo pro hřbitov datum 23. září 1960, kdy se uzavřela historie celé obce, která byla již v prvních letech po 2. světové válce postupně vysídlována. Tehdy byl odstřelen kostel a při odstřelu byl fatálně poškozen i hřbitov. V následujících letech došlo k devastaci hřbitova a krádežím náhrobních kamenů.
Na počátku 21. století zůstala ze hřbitova dochována pouze ohradní zeď ( na několika místech vyvalená), dva náhrobní kameny a hlavní kříž. U původních lip došlo vlivem zanedbání údržby k rozpadu korun.
Nová éra fukovského hřbitova se začala psát v roce 2013, kdy město Šluknov v partnerské spolupráci s městem Sohland, podalo žádost o poskytnutí podpory z Česko-německého fondu podpory budoucnosti, jenž mimo jiné podporuje projekty na obnovu památek, kde se snoubil český a německý duch. Po projednání žádosti přiznal Fonf projektu dotaci ve výši 200 000,- Kč. Zbytek nákladů přibližně ve výši 261 000,- Kč hradilo město Šluknov za spolufinancování Technických služeb Šluknov, Střední lesnické školy a Střední školy sociálních služeb Šluknov, pana Mirko Bernase (vlastník areálu na Dymníku v Rumburku), a partnera projektu města Sohland.
Výše zmíněné subjekty se aktivně podílely na realizaci projektu, v jehož rámci byly odstraněny původní poškozené lípy, plocha hřbitova očištěna od náletových dřevin, odklizena suť, srovnán terén, zřízena okružní cesta s pískovým povrchem, plocha hřbitova zatravněna, vysazeno 28 kusů nových lip dle původní kompozice, pietně připomenuta křížová cesta s použitím kamenů ze sutin odstřeleného kostela a vyspravena ohradní zeď.
Projekt, který vycházel z návrhu zahradní architektky Ing. Ivy Jaburkové, Ph.D., byl realizován v první polovině roku 2014 firmou Technické služky Šluknov spol. s.r.o..Veřejnosti byl předán 18. července 2014 v rámci tradičního setkání rodáků.
08 února, 2023
Ze Starých Křečan - domů
Výlet č. 1 - díl třetí
Po prohlídce a nafocení Křížové cesty u kostela sv. Jana Nepomuckého jsem zjistila, že autobus jede k nám až večer a tak mi nezbylo. než se vydat na zpáteční cestu zase pěšky.
07 února, 2023
Křížová cesta ve Starých Křečanech
Výlet č. 1 - díl druhý
Došla jsem ke kostelu sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech a prohlédla si a nafotila Křížovou cestu.
03 února, 2023
Letní vzpomínky na Slavonice
Dnes se vracím do roku 2018, kdy jsme se společně se sestrou vydali z Telče na výlet do Slavonic.