POKUD JSTE VLOŽILI KOMENTÁŘ A NEZOBRAZIL SE, TAK MOŽNÁ SPADL DO SPAMU. KOMENTÁŘE PRAVIDELNĚ KONTROLUJI A POKUD TAM TAKOVÝ NAJDU, TAK JEJ HNED ZVEŘEJNÍM. DĚKUJI A PŘEJI KRÁSNÉ DNY.

04 prosince, 2024

Hohnstein, Sasko

 27. listopad 2024

      Opustili jsme Švédské díry, nasedli do autobusu a ten nás odvezl do městečka Hohnstein, kde jsme navštívili stejnojmenný hrad. 

Je po sezóně a tak jsme se mohli podívat alespoň na nádvoří, odkud jsou krásné výhledy na městečko Hohnstein.

Hrad Hohnstein byl vystavěn zřejmě kolem roku 1200 nebo dříve, jako součást českého pohraničního opevnění s Míšeňským markrabstvím a zároveň se Saskem. Roku 1353 připadl hrad do vlastnictví českého pána Hynka Berky z Dubé, jehož erb se zkříženými dubovicemi zdobí průjezd do druhého nádvoří.

Listina Hynka Berky z Dubé z 16. listopadu 1353, v níž je zmíněno vlastnictví hradu. Detail úvodní části..









Berkové vlastnili hrad až do roku 1443, kdy ho Hynek III. z Dubé vyměnil se saským kurfiřtem Fridrichem II. Dobromyslným za panství Mühlberg na Labi. V roce 1459 byl potvrzen status Hohnsteina jako českého léna, kterým hrad zůstal až do roku 1806. V 16. a 17. století zde sídlily různé německé šlechtické rody, roku 1543 ho směnou získali Wettinové. Hrad pak až do roku 1861 sloužil jako regionální správní centrum kurfiřtského úřadu.Roku 1639, za třicetileté války, se ho neúspěšně pokusili dobýt Švédové. V 17. a 18. století bylo v jedné jeho části umístěno státní vězení.

Po roce 1861 se hrad stal nápravným zařízením, nejprve pro muže, pak pro mladistvé delikventy. Od roku 1926 zde byla zřízena turistická ubytovna pro mládež, s tisíci lůžky největší v Německu. O dva roky později zde bylo umístěno loutkové divadlo Maxe Jacoba. V roce 1933 použili nacisté hrad jako vazební věznici pro cca 5600 politických vězňů. V roce 1935 převzal hrad Hitlerjugend. Po dobu druhé světové války sloužil hrad Hohnstein jako zajatecký tábor (nejprve pro 800 polských a poté také francouzských důstojníků, později pro zajatce z jugoslávských a sovětských bojů). Po válce se zde soustředili Němci z odsunů a váleční uprchlíci. Za časů NDR byl na hradě provozován největší dětský tábor. Na konci komunistického režimu se plánovalo přeměnit zámek v objekt na internování politicky nespolehlivých osob, kapacita měla činit 890 míst.

V současnosti je zde hradní muzeum, turistická ubytovna a sídlí zde spolek ochránců přírody.

Podoba hradu

Zámek se skládá ze tří stavebně oddělených částí. Původní hrad se nacházel na nejvyšším místě ostrohu, kde je dnes novodobá romantická stavba s věží nazývaná Zadní zámek. Stával zde bergfrit v podobě šestiboké věže a pozdně gotická kaple svaté Anny, zbořená roku 1951. Tato nejstarší část hradu byla z velké části zničena požárem v roce 1632. Budovy Prostředního zámku – sýpka, pivovar (dnes muzeum) a sídelní objekty s věží vymezují horní hradní nádvoří. Věž Prostředního zámku je nejstarší dochovanou stavbou hradu. Zakřivenou chodbou pod tělesem Prostředního zámku se prochází na dolní hradní nádvoří, na němž stojí Přední zámekrenesanční stavba ze 16. století. Z náměstí se na hrad původně přicházelo po padacím mostě, později ho nahradil dnešní kamenný.

Objekt je po zaplacení vstupného přístupný od Velikonoc do 31. října.


Dole ten malý autobus na nás čeká.









Hrad je na skále a přesto je tu malá vodní plocha zřejmě zásobovaná dešťovou vodou.

















Ještě pohled přes okno autobusu...

Tady náš jednodenní zájezd do sousedního Saska končil a čekala nás cesta domů.
Dny se hodně krátí a tak by se toho stejně víc nestihlo. I tak to byl super zájezd.

4 komentáře:

  1. Opět krásné fotky z úžasného místa, Jaruško 😊

    OdpovědětVymazat
  2. Anonymní4/12/24 22:33

    Lezarts
    Velice lákavá místa k výletům. Hezky jsi nám to zdokumentovala!!!

    OdpovědětVymazat
  3. Jaruško, krásné putování a náročné. Na tomto hradu jsem byla před několika lety na zájezdu ( v programu byl i Stolpen a další místa ) a moc se mi tam líbilo, tak jsme jednou později s Janou a mým mužem navštívili hrad jako vy, ale v zimě, když bylo to městečko a hrad pod sněhem - vypadalo to jako v pohádce - pak jsme jeli do Pirny. Mám moc ráda tohle pohraničí, kraj mého mládí. Jiřina z N.

    OdpovědětVymazat
  4. Krásné Jaruško i povídání...

    OdpovědětVymazat

Děkuji za vložené komentáře a přeji příjemný den.