POKUD JSTE VLOŽILI KOMENTÁŘ A NEZOBRAZIL SE, TAK MOŽNÁ SPADL DO SPAMU. KOMENTÁŘE PRAVIDELNĚ KONTROLUJI A POKUD TAM TAKOVÝ NAJDU, TAK JEJ HNED ZVEŘEJNÍM. DĚKUJI A PŘEJI KRÁSNÉ DNY.

17 září, 2021

Sloup v Čechách

 Výlet č. 26

14. září 2021

Kam pojedeme na další výlet jsme se nemohli rozhodnout. Byl v plánu zámek v Benešově nad Ploučnicí nebo skalní hrad Sloup v Čechách.  Nakonec jsme se rozhodli pro skalní hrad.

Hrad Sloup je snad nejpůsobivějším skalním hradem v Lužických horách, který byl vystavěn na mohutné vysoké skále. Pod hradem naleznete malebné údolí s městečkem Sloup v Čechách. Hradu se říkalo také Pirkštejn nebo Slup a dnes je památkově chráněný objekt. Hrad byl postaven a také vytesán na skále o výšce 100 metrů a šířce 60 metrů. Skalní hrad Sloup je jako stvořen pro romantiky. Na skále je mnoho vytesaných prostor, které sloužili nejrůznějším, zejména světským a sakrálním účelům, tyto prostory byly tesány a pak důmyslně pospojovány v jeden hradní celek. Prostory jsou bez sbírkových předmětů a na každého návštěvníka působí ohromujícím dojmem.

 

Zajímavé místo a historie hradu

Objevte genius loci, který zde pocítíte skoro na každém kroku. Nejdříve zde bylo středověké hradní opevnění a poté barokní poustevna. Stěny skály jsou vytvarovány do stupňovitých zahradních teras. Jedna z nejstarších a nejzajímavějších prostor je hladomorna ve tvaru džbánu. Obyvatelé hradu zde nacházeli útočiště ve válečných dobách. Jiní majitelé byli loupeživí rytíři, kteří odsud pořádali spanilé jízdy po kraji. Jedním z nich byl například třeba Mikeš Pančíř.

 

Třicetiletá válka způsobila zkázu hradu. Nový rozmach přišel až za barokního období, kdy se zanícený katolík Ferdinand Hroznata z Kojotova pustil do přestavby hradu a vytvořil zde poustevnu. Jeho původní návrh měl obsahovat poutní místo s klášterem. Avšak Ferdinand záhy zemřel a plány byly zredukovány na pouhou poustevnu, kterou v 16. století obývalo šest poustevníků. Hrad vlastnil rod Kinských, kteří žili v zámku pod hradem a do poustevny přiváděli své návštěvníky a význačné hosty. Poustevna zrušena koncem 18. století, kdy se začala otevírat návštěvníkům jako turistická atrakce. Památka se zcela otevřela veřejnosti v roce 1827. 
21. srpen 1440. Mikeš Pancíř a Vilém Ilburk s ukradeným dobytkem jsou dostiženi Žitavskými a Albertem Berkou
Ferdinand Hroznata buduje klášter na zbytcích skalního hradu.

Kostel


Krásný je výhled na magickou horu Klíč, jeden z nejvyšších vrcholů Lužických hor


Hrad má několik pater vytesaných do skály.

Lužické hory a silnice do Nového Boru
Některé ochozy jsou uzavřené.Nahoře je plno laviček - míst k výhledům, rozjímání, odpočinku.

V hladomorně
Místo navštívil Jeho výsost císař Franz Josef I. ,  a jeho bratři vévoda Ferdinand Max, pozdější císař Mexický a vévoda Karl Ludwig z Einsiedlersteinu

Getsemanská zahrada. Výzdoba je zřejmě zrestaurovaná.


Hrad je docela zajímavý, proto tolik fotografií. 
V těchto místech  stával původní zámek Kinských, Dnes je na místě, kde stával zámek,
 parkoviště. Budova zámku z roku 1730 je ve městě.
Moje prohlídka hradu skončila a šli jsme se podívat ještě do města na zámek. 
Zámek  přístupný není, protože je v něm domov seniorů.
To už bude v dalším příspěvku.

30 komentářů:

 1. J8ro, až tohle uvidí Adélka, bude nadšená, do Sloupu jezdily s její sestrou na minifarmu za koníky léta. Každá z návštěv hradu Sloupu i ta nyní s tebou mě bavila a je mi milá, taktéž okolí je zajímavé, k tamnímu rybníku jezdila moje sestra na dovolené spoutu let, myslím, že to patřilo Benaru?
  Krásné fotky a dík za ně. Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jiřinko, jestli je to ten tábor pod hradem tak ten patří stále STAPu. Děkuji za komentář a měj pěkný víkend.

   Vymazat
 2. Jaruš, Sloup znám v Moravském krasu, tam jsem byla i ubytovaná, ale tento neznám. Je to velmi zajímavé místo, krásně jsi to nafotila a dobře popsala. Díky, že jsi přidala i historii, je zajímavá! Je dobře, že je tam i dost laviček, to nebývá všude. Koukám, jak ten Franz Josef cestoval, zrovna jsem tvořila článek o zámku Bystřice p. H. a on tam má také pamětní desku - byl tam také. Těším se na další pokračování.
  Díky za tak pěknou exkurzi. ☺

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani moc děkuji. Já tam vždy obdivuji, jak bylo možné vybudovat ve skále tolik obytných místností.

   Vymazat
 3. Jak z pohádky a ty výhledy!👍🏻

  OdpovědětVymazat
 4. Járo, moc děkuji za zajímavé čtení a fotky. Když jsme se před časem u hradu zastavili, byla taková mlha a nevlídno, že nebyl skoro ani vidět, a tak jsem návštěvu odložili. Zatím na neurčito.
  Přeji příjemnou sobotu, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je škoda. Mlhy tam asi nejsou vzácností, protože hned vedle jsou zarostlé rybníky.

   Vymazat
 5. Zdravím Jaruško, opět jsi mě ukázala místo, které neznám. Skvělé-nádherné ⚛ ღ ♥

  OdpovědětVymazat
 6. Jaruško, díky, že jsi nás vzala na tak zajímavé místo. Já jsem si fotografie prohlédla 2x, hrad má opravdu kouzlo. Jen si říkám, co to muselo dát práce vše vytesat jen s nástroji, které tenkrát měli.
  Měj hezký víkend.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Růženko moc děkuji. Jo, také jsem si říkala, že to musela být těžká a náročná práce.

   Vymazat
 7. Tak to je opravdu výjimečné místo! Díky za rozsáhlou fotoreportáž.

  OdpovědětVymazat
 8. Jaruško zdravím a přeji příjemný víkend a děkuji za komentíky....nádherné fotečky tady máš a děkuji za kouknutí...ve Slopě jsem také byla...krásné i příroda...

  OdpovědětVymazat
 9. nádherné fotky
  pohodový víkend ti přeji moje milé sluníčko netové

  OdpovědětVymazat
 10. Jaruško moc zdravím hezký víkend přeji fotečky jsou moc hezké a hrad to teda má to kouzlo moc děkuji za milou podívanou..

  OdpovědětVymazat
 11. Jarunko moc zdravím a děkuji za krásné komentáře v mé knize. Máš tu moc krásné fotečky.

  OdpovědětVymazat
 12. Anonymní18/9/21 17:56

  krásné, krásné, krásné, Jarunko

  OdpovědětVymazat
 13. Sloup v Čechách... tam jsem roky jezdila na koňský tábor a mám to tam moc ráda. Děkuji za připomenutí tohoto místa, Járo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Adélko, děkuji za komentář a měj se hezky.

   Vymazat
 14. Překrásné fotky , kde to neznám, krásně jsem se pokochala, je to tam moc hezké ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Květu ten hrad je uvnitř úžasně udržovaný. Vlastní ho sice soukromník, ale dobře se o něj stará. Dokonce Getsemanská zahrada je zrestaurovaná. Díky za komentář

   Vymazat
 15. Tady se mi hodně líbilo. Vidím, že zdivo se zase více zelená a jsou tu od naší návštěvy drobná vylepšení. Krásné fotky jsi pořídila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maruško moc děkuji . Máš pravdu, je tam krásně. Měj se pěkně.

   Vymazat

Děkuji za vložené komentáře a přeji příjemný den.