Vzhledem k tomu, že jsem si omylem původní blog zrušila, tak mi zmizely i starší příspěvky z výletů. Dnes prohlížím staré fotografie a rozhodla jsem se, že se k těm starým fotografiím vrátím.
Vznik hradu je opředen tajemstvím. Podle Dalimilovy kroniky si zde první sídlo vybudoval jakýsi Léva a se svou družinou odtud ovládal okolní krajinu. Václav Hájek z Libočan ve své kronice naopak uvádí, že roku 754 bratři Kalhoj a Veslav z Košťálova postavili na svahu kopce dům pevný jako hrad a nazvali ho Klopaj. Stavbu, která se dochovala do současnosti, založil téměř jistě kolem poloviny 13. století, kdy v Čechách
Tehdy se původní název hradu Klapý změnil na Házmburk a to podle jména tohoto šlechtice (německy zajíc = der Hase). Zajíc byl majitelem i dalších sídel i vysokým hodnostářem: byl mistrem královské komory a nejvyšším číšníkem. Nově získaný hrad nechal rozšířit o hradbu a brány, Černou věž a další budovy. Házmburk tak zabral celou zalesněnou plochu vrchu a získal konečný půdorys. V průběhu husitských válek stáli Zajícové na katolické straně a jejich hrad byl pro husity nepříjemnou a nepřekonatelnou překážkou. Jeho strategický význam zesilovala skutečnost, že Zajícové v té době drželi Libochovice a Budyni a jejich panství svou polohou přetínalo přirozenou spojnici mezi kališnickými městy. Vzhledem ke své nedobytnosti, byl Házmburk vybrán za bezpečný úkryt kostelních pokladů z Pražského hradu a roku 1440 zde byla uschována drahocenná bohoslužebná roucha. Husitům se nakonec podařilo získat Libochovice, ale Házmburk nikdy nedobyli. Přibližně v té době vzniklo na jižním svahu kopce městečko Podhradí, které tvořilo ekonomické zázemí pro hradní posádku. Zaniklo však po opuštění hradu a zůstala po něm pouze hradba s dvěma věžemi.
Jedna z nich je zajímavě umístěna na konci opevnění, které se kvůli excentrické poloze věže vychyluje ze svého směru. Funkce věže dosud nebyla objasněna, ví se jen, že v její blízkosti stával kostelík sv. Mikuláše, který zřejmě nahrazoval neexistující hradní kapli.
Ve 2. polovině 15. století byl majitelem Zbyňkův bratranec Jan, přední člen Zelenohorské jednoty, který stál na straně uherského krále Matyáše Korvína. Ten ho za odměnu učinil českým kancléřem. Jeho vnuk si jako sídlo vybral pohodlnější Budyni, a tak neobydlený Házmburk i s podhradním městečkem začal pustnout.
Cesta ke hradu stoupá po severním svahu kopce až ke zbytkům první brány a dále pokračuje k další východní části. V místě dolního hradu se otáčí kolem oválné 25 metrů vysoké Černé věže, postavené z místního tmavého čediče. Věž byla důležitým obranným prvkem a přístup do ní byl možný jen po visuté pavlači v poschodí. Svého času sloužila i jako vězení.
Přístupová cesta vede k vlastnímu hradnímu jádru s hranolovou Bílou věží. Své jméno získala podle světlého pískovce použitého k vybudování její horní části.
Jaruško, krásné fotografie. Podívala jsem se na místo, které je od nás daleko a tak jsem neměla možnost ho navštívit.
OdpovědětVymazatMěj pěkný večer.
Růženko moc děkuji. Měj se moc pěkně.
VymazatKrásný výlet na můj oblíbený hrad, až na to, Járo, že já tam chodím s jiným pánem.
OdpovědětVymazatPac Jiřina z N.
Jiřinko moc děkuji. No tady se na fotkách ještě smál. Cestou zpět mi v louce omdlel, protože byl dehydrovaný...On totiž na cestách nikdy nechce pít, aby nemusel někde na toaletu a je to chyba. To já si vlezu třeba do kopřiv, ale pít musím. Měj se pěkně.
Vymazatmoc pěkné fotky Jaru
OdpovědětVymazatměj krásné dny
Jani moc děkuji. Měj se hezky.
VymazatHázmburk znám, ale jen podle názvu, ráda jsem se podívala, pro tu dálku se tam těžko někdy dostanu. Aspoň si takhle rozšířím obzory. ☺
OdpovědětVymazatHani moc děkuji. Mně se tam líbilo, ale manžel už by tam se mnou nešel. Důvod jsem popsala u Jiřky.
VymazatJaruško, moc děkuji za krásné fotky. Ty dvě věže hradu znám jen z dálnice, doufám, že se tam někdy taky vyškrábeme...
OdpovědětVymazatMěj hezký den. Helena
Helenko moc děkuji.
VymazatPro mne jsou to neznámá místa, krásné fotky i vzpomínka na výlet ♥
OdpovědětVymazatKvětuško moc děkuji. Měj se pěkně
VymazatKrásné fotečky Jaruško*********************
OdpovědětVymazatDěkuji moc.
VymazatTyto končiny neznám, podle dvou věží zdálky vypadá trochu jako Trosky. Ale umístění na kopci a výhledy do krajiny jsou kouzelné.
OdpovědětVymazatHázmburk je v českém Středohoří. Je tam plno zajímavých míst - hradů i zámků. Děkuji a přeji krásné dny.
VymazatPěkné fotečky ⚛ ღ ♥
OdpovědětVymazatLeni děkuji.
Vymazat