POKUD JSTE VLOŽILI KOMENTÁŘ A NEZOBRAZIL SE, TAK MOŽNÁ SPADL DO SPAMU. KOMENTÁŘE PRAVIDELNĚ KONTROLUJI A POKUD TAM TAKOVÝ NAJDU, TAK JEJ HNED ZVEŘEJNÍM. DĚKUJI A PŘEJI KRÁSNÉ DNY.

04 února, 2022

Roudnice nad Labem

Zase jsem zabrousila do vzpomínkových fotografií a vybrala jsem fotografie
 z Roudnice nad Labem, kde jsme byli  naposledy 28. srpna roku 2016.
Navštívili jsme i zámek, který byl zrovna vrácen v restituci rodině Lobkowiczů.
Do roku 2009 v něm sídlila vojenská hudební škola.
Lobkowiczký barokní zámek je údajně čtvrtý největší v ČR. Byl postaven na místě původního románského hradu v letech 1652-84. Hrad býval oblíbeným letním sídlem pražských biskupů a prý zde byl Mistr Jan Hus vysvěcen na kněze. Interiéry zámku byly dokončovány až počátkem 18. století i proto, že byly tvořeny 180 místnostmi.
Po 2. světové válce byl zámek zestátněn a dlouhá léta zde sídlila Vojenská konzervatoř Víta Nejedlého. V roce 2008 byla škola zrušena.
V současnosti si můžete prohlédnout zámeckou jízdárnu, galerii obrazů českých malířů 19. a 20. století nebo zámeckou kapli.
Zároveň máte možnost ochutnat a zakoupit si vína přímo z Lobkowiczkého vinařství.


Po pobytu vojáků zůstalo vyasfaltované, původně dlážděné, nádvoří.
Je možné, že už se to změnilo. 

Krásně opravená už byla bývalá kaple.Výhled na Špindlerův most a Labe z balkónu zámku
Věž Hláska a Zvonice

Opustili jsme zámek a vydali na se Kratochvílovu rozhlednu, 
která je kousek od středu městaPohled k zámku,  v pozadí Lovoš

Kamenná věž Hláska

Zvonice


Kostel Narození Panny Marie


Zdymadlo a vzadu slalomový kanálRudný pramen
Nahlédnutí do kostela Narození Panny Marie.Jak tak procházím tyto staré fotografie, tak si říkám, 
že bychom se tam letos mohli podívat. 
Vlakem je toto město od nás slušně dostupné, jen s přestupem v Děčíně.
******
Přeji vám krásný víkend i když nám počasí na výlety ani procházky nepřeje.

50 komentářů:

 1. Járo, to je náhodička, takové pěkné foto z Roudnice, tolikrát jsme tam byli a nikdy jsme nebyli uvnitř zámku, znám jednoho, který tam studoval hudbu.
  Moje babička mi vyprávěla, jak chodili na pouť z Čelákovic do Roudnice na několik dní.
  Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My jsme v zámku byli. Prošli jsem jen přístupnou část a to byla kaple a jedna místnost vedle, kde byly ještě na zdech natlučené nebo nalepené kartony na vajíčka, kvůli snížení akustiky v místnosti. Nádvoří asfaltové a na některých místech vykukovala dlažba. Přístupné byly ještě vinné sklepy s ochutnávkou vín. Odtud jsme šli na Kratochvílovu rozhlednu a stihli i Hlásku. Tam se vybírá vstupné až nahoře...Ještě jsme tam byli u bývalého kláštera, ale fotky nemám. Asi nevyšly nebo nebylo místo vhodné na focení.. Jiřinko moc děkuji a přeji Ti krásný večer.

   Vymazat
  2. My to, Járo, vždy obejdeme důkladně, jsou tam i dva židovské hřbitovy, a máme tam oblíbenou cukrárnu. Jiřina z N.
   Býval tam hodně starý most, ale ten já nepamatuju! tak stará zas nejsu.

   Vymazat
  3. Také jsme tam navštívili cukrárnu, tuším že na Karlově náměstí. Pamatuji si, že to bylo v nějakém průchodu a měli tam starý šicí stroj jako dekoraci.

   Vymazat
 2. Járo, moc ráda jsem se podívala. V Roudnici jsem nebyla spoustu let, takhle krásnou, jako na tvých fotkách si ji opravdu nepamatuji. Manžel tam jezdí ke klientům, musím tam jednou jet s ním. Děkuji a přeji hezký večer. Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, my jsme se tam toulali spíše těmi okolními uličkami než středem města. I když ta Kratochvílova rozhledna je kousek od Karlova náměstí. Ono je to jiné, když tam jedeš na výlet, a jiné, když jedeš za prací... Helenko moc děkuji a přeji Ti krásný víkend.

   Vymazat
 3. Jak krásné fotky, asi proto, že to není v zimě ☺ ☺. Je vidět, že sníh nechybí. V Roudnici jsem také nebyla, ale info, že tam i Husa vysvětili, mi udělalo radost a což teprve možnost zakoupit si víno (doufám, že mají i červené) z Lobkowiczkého vinařství. Ale radost by mi udělala prohlídka zámecké obrazárny, tam bych určitě směřovala své kroky.
  Děkuji a přeji, abyste si tam někdy udělali výlet. ☺

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, tehdy přístupný byl jen jeden sál vedle kaple a na výstavu si ani nepamatuji. Obrazárna tehdy ještě nebyla hotová, připravovaly se tam opravy. Pamatuji na sál pobitý kartony od vajíček kvůli snížení akustiky z dob, kdy tam byla vojenská hudební škola.. Určitě je to teď jiné, přece jen je to šest let, co jsme tam byli naposledy. Jen jsem zjistila, že na prohlídku zámku je potřeba se předem objednat. V létě to možná bude jiné...Děkuji za komentář a měj se moc pěkně.

   Vymazat
 4. Roudnici mám také na seznamu míst,kam se chci podívat a je vidět z tvých fotografie,že je tam na co koukat.Akorát musíme o víkendu, v týdnu,kdy máme psa,tak spíše do přírody.
  Jaru,měj hezký víkend

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jitu, ono se to třeba do léta ještě změní. Jsou tam kolem hezké parky, procházky po nábřeží. V zámku toho moc přístupného nebylo- Nevím, jak teď. Jinak s Bleky byste mohli jít směrem na Říp. Tam je hezká turistická cesta loukami a pak lesem a proběhla by se do sytosti. Přeji ti krásný víkend.

   Vymazat
 5. Járo, v Roudnici jsem nikdy nebyla a tak jsem ráda nakoukla do zámku a jeho okolí. Moc se mi líbí opravená kaple.
  Přeji hezký víkend. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dáši, když jsem tam byli, tak byla opravená jen ta kaple a do vedlejších místností se mohlo nahlédnout a vyjít na balkóny. Jinak se všude připravovaly opravy. Zámek je hodně rozsáhlý a musí to stát strašně moc peněz.. Ono v zámcích, kde byli léta vojáci to vždycky vypadalo hrozně. Vždyť například zámku v Děčíně hrozila po pobytu sovětské armády, demolice. Naštěstí vyhrál zdravý rozum a zámek je zachráněný. Děkuji za komentář a přeji ti krásný víkend.

   Vymazat
 6. Zdravím Jaruško tak tam jsem nikdy nebyla moc hezké foto, hezký víkend

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Romanko děkuji za komentář. Přeji ti krásný víkend.

   Vymazat
 7. Jaruško, ty jsi byla kousek od nás. Přiznám se, že zámek jsem viděla jen zvenčí, vevnitř jsem ještě nebyla. Ráda jsem se s tebou prošla. Měj pohodovou sobotu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, ono se uvnitř hlavně chystaly opravy a přístupná vlastně bylo jen nádvoří a kaple.ale město je zajímavé. Snad se ještě podíváme. Děkuji ti a měj krásný víkend.

   Vymazat
 8. Jaruško, Roudnice je od nás daleko a tak je pro mně neznámá. Ráda jsem si prohlédla fotografie, zámek i město se mi moc líbí.
  Měj pěknou sobotu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Růženko i od nás je to daleko, ale naštěstí vlakem se to zvládnout dá.Musíme jet brzy ráno a vracíme se večer. Krásné dny ti přeji.

   Vymazat
 9. Krásné a malebné výhledy, které lákají k výletu👍

  OdpovědětVymazat
 10. V Roudnici jsem nebyla, takže jsemm si fotky ráda prohlédla. Vždycky si u podobných fotek u kohokoliv říkám, co je tady u nás zajímavých míst.
  Hezký víkdend!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 11. krásný víkend Jaru
  fotky jsou krásné

  OdpovědětVymazat
 12. Moc krásné fotky, já v Roudnici nebyla, ale můj přítel tam pracoval, tak se mi to vždy hned vybaví :)
  Nikys
  www.lifebynikys.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 13. Jarunko moc zdravím tak jsem si to prohlédla máš to moc hezké také mám ještě starší fotečky uložené nefotím ted ale už aby bylo jaro ,opatruj se

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bětuš moc děkuji. Také teď moc nechodím fotit. Ono ani není co fotit..

   Vymazat
 14. Krásné fotečky Jaruško ⚛ ღ ♥ ten kraj neznám.

  OdpovědětVymazat
 15. Ahoj Jaru,
  děkuji za krásnou procházku. Fotečky máš velmi pěkné. Když koukám na tu zeleň, nemohu se dočkat jara :-) měj pěkný týden...♥
  OdpovědětVymazat
 16. Nádherné fotky i vzpomínka Jaruško ♥

  OdpovědětVymazat
 17. Jaruško, krásně jsi město nafotila. Hned bych se tam jela podívat. U nás je tolik krásných míst, jen je všechny poznat. Skvělá reportáž. Měj se hezky.

  OdpovědětVymazat
 18. ahoj Jaru, měj prima týden

  OdpovědětVymazat
 19. Jaruško díky za komentáře, posílám velký pozdrav a děkuji za nádherné fotečky vzpomínkové**********************************

  OdpovědětVymazat
 20. Jaruško děkuji za komentík...opět tu máš krásné fotogaleri...ráda se koukám a děkuji ti za ně...příjemný zbytek týdne přeji:-))

  OdpovědětVymazat
 21. Krásná vzpomínka Jeruško... hezký víkend.😄

  OdpovědětVymazat
 22. Jé, do Roudnice se už dlouho chci podívat. Tak mě Tvůj článek moc potěšil.
  Zdraví Marie

  OdpovědětVymazat
 23. Tam je ale krásně, nebydlí tam náhodou Michal Horáček? Opravdu žasnu, kolik krásných staveb tam je, bohužel Polabí vůbec neznám, jen v Ústí nad Labem jsem kdysi byl všeho všudy 2 dny.

  Impozantní je pohled ze zámku na most přes Labe, skoro to působí jako mosty přes Dunaj v Budapešti.

  OdpovědětVymazat
 24. Myslím, že ano. My jsme tam byli na výletě a prošli jsme si město a kousek z okolí a je to 6 km na Říp. Děkuji a přeji krásné dny.

  OdpovědětVymazat
 25. Moc krásná vzpomínka i nádherné fotečky, děkuji za pěknou prohlídku Járo 👍😉

  OdpovědětVymazat
 26. Anonymní7/9/22 22:26

  Ahoj, jsou ještě v okolí Roudnice ty známé ovocné plantáže?

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vložené komentáře a přeji příjemný den.